Tego chcą się uczyć programiści w najbliższym czasie

Opublikowałem kilka dni temu krótką ankietę skierowaną do programistów i osób zainteresowanych tematem. Otrzymałem w tym czasie 207 odpowiedzi i chociaż nie brzmi to jak powalająca liczba, na pewno pozwoli wyciągnąć pewne wnioski. Pewnych trendów można było się spodziewać, ale dowiedziałem się również kilku ciekawych rzeczy.

Zacznijmy jednak od sprawdzenia kto wziął udział w ankiecie…

Spodziewałem się, że chłopaków będzie więcej bo dokładnie to samo zjawisko widać zarówno na uczelni, jak i w branży. Co jest dziewczyny? Brałem udział już w niejednej dyskusji próbującej wyjaśnić przyczyny takich statystyk i niestety żadna z nich nie doprowadziła do konsensusu. To jednak nie jest zupełnie dzisiejszy temat, więc ruszamy dalej.

Chciałbym z tego miejsca pozdrowić „mirko”, który rzetelnie wypełnił swoim tytułem szlacheckim każde dostępne pole edycji. Mamy też pośród uczących się osoby niezdecydowane oraz do dyspozycji dwie maszyny latające. Osobę, która postanowiła dać upust swym emocjom zgrabnie przemilczę.

Nie jest ogromnym zaskoczeniem, że najbardziej zainteresowane nauką są osoby, które jeszcze dużo do nauczenia mają przed sobą. Z odpowiedzi wynika również, że nie każdy z Was planuje tą wiedzę wykorzystać zawodowo (Programowanie to tylko moje hobby).

Cieszę się niezmiernie, że znalazły się również osoby już pracujące i chcące się dalej rozwijać! Do tego grona pracujących zaliczam również testerów, managerów i wielu innych uczestników branży – w końcu jest to praca związana z tworzeniem oprogramowania.

W ankiecie celowo nie było pytania o wiek, ponieważ nie uważam żeby miało to jakiekolwiek znaczenie w sensie nauki programowania. Również pytanie o płeć było trochę zbędne, ale zdecydowałem się je zostawić z czystej ciekawości.

Przechodząc dalej, trochę ku mojemu zaskoczeniu przeważające zainteresowanie leży w kursach dla średnio zaawansowanych. Gdy jednak myślę o tym teraz, rzeczywiście wiele z dostępnych tutoriali online zawiera absolutne podstawy, a po resztę stoimy niestety w kolejce na Stack Overflow. Mnie w ten sam przecież sposób zdenerwował ostatnimi czasy oficjalny kurs Angular 2.

Nie jestem pewien jak interpretować odpowiedź „Nie interesowałby mnie(…)” i zdałem sobie właśnie sprawę, że trochę źle sformułowałem odpowiedź. Nie wiem teraz czy komuś nie podoba się idea, czy po prostu jest tej osobie obojętny poziom takiego kursu.

Dysproporcja ilości ekspertów do średnio zaawansowanych wyjaśnia zapotrzebowanie na naukę programowania – wygląda na to, że brakuje ekspertów do produkowania zaawansowanych treści. 🙂

Na koniec najbardziej moim zdaniem interesujące dane, jakie stanowi tematyka zainteresowań. Starałem się przedstawić wyniki możliwie czytelnie, ale google docs wyjątkowo tym przypadku nie były pomocne. Swoją drogą, jeżeli znasz lepsze narzędzie o porównywalnie łatwym poziomie obsługi – koniecznie daj znać.

Pierwszy wykres ukazuje wszystkie wskazane tematy, a wartości na słupkach oznaczają ile osób spośród ankietowanych je wskazało. Warto wspomnieć, że było to pytanie wielokrotnego wyboru.

Pozostawienie pytania otwartym było świetnym pomysłem, ponieważ dało obraz czym jeszcze interesują się ankietowani. Widzimy tutaj całe spektrum tematów, ale dominują tematy sugerowane. Warto wziąć uwagę, że te kilka odpowiedzi domyślnych mogło nieco zaburzyć wyniki.

Jeżeli nie widzisz tutaj swojego tematu w dosłownej formie, przyznaję się od razu, że starałem się pogrupować je logicznie i tak na przykład z cpp zrobiłem C++, z „java android” po prostu „Android” itp. Nie naruszyłem statystyk nawet w najmniejszy sposób, no może poza usunięciem kilku niepoważnych wpisów (mirko) na poczet większej przestrzeni dla pozostałych słupków.

Zupełnie nie dziwi mnie wysoki wynik Javy, ponieważ będąc w branży wiem, że spore jest zarówno zapotrzebowanie jak i użycie. Sam z tą technologią nie mam jednak zbytnio do czynienia.

Tak samo zaskoczeniem nie jest chyba dla nikogo popularność w temacie tworzenia gier, która daje się zauważyć już od dobrych kilku lat. Własnie widzę, że mojej uwadze umknęły wpisy: GameDev i Tworzenie gier, które prawdę mówiąc powinienem był zgrupować do tematu „Wstęp do tworzenia gier„.

Ciekawe wymieszanie konkretnej technologii jaką jest Java Script z tematami bardzo ogólnymi, jak np. „Jak być lepszym programistą” czy „Nauka i praktyczne stosowanie TDD„. Patrząc na te wyniki i przymykając oko na fakt, że były to często odpowiedzi „sugerowane”, to wniosek nasuwa się tylko jeden. Dziś i jutro wielu z Was chce być frontendowcem, a składa się na to:

 • Java Script
 • Tworzenie aplikacji internetowych
 • Tworzenie i obsługa stron internetowych
 • TDD (mocno przecież promowane przez wiele framework’ów JS)

Osobiście poza grami, najwięcej doświadczenia mam właśnie z tą dziedziną i mam nadzieję, że poprzez te przykładowe odpowiedzi nie nadałem ankietowanym jakiegoś podprogowego przekazu.

Na szczęście wiele osób chcę się również uczyć platformy .NET i programowania gier. Cieszę się, że przewijają się takie tematy jak: machine learning, systemy wbudowane, IoT i wiele innych, bardziej niszowych obszarów wiedzy. Jest w narodzie ciekawość i tak trzymać!

Uczestnikom dziękuję za udział, ankieta pozostaje otwarta, a ja zachęcam do dyskusji i wyciągania własnych wniosków. 🙂

 

 

Komentarzy: 2

 1. Grzesiek

  Ciekawe zestawienie, ale zastanawia mnie pozycja Javy. Moim zdaniem jest niska, nie wysoka. Java jest od lat najpopularniejszym językiem programowania, kilkukrotnie bardziej popularnym niż JS/WebDev, więc raczej więcej osób powinno się jej uczyć.

  No chyba, że Java ma kiepski PR i ludzie nie postrzegają jej jako dobrą na początek 😉

  Interesująca jest też dysproporcja między liczbą osób bez doświadczenia (dopiero chcących podjąć pracę), a chcących uczyć się tematów dla średniozaawansowanych. Podejrzewam, że postrzeganie „średniozaawansowania” jest u nich inne.

  • Bartłomiej Karalus Post author

   Dzięki za komentarz!
   Powiedziałem wysoka, ponieważ wyróżnia się na tle innych odpowiedzi, które również nie były na liście. Chyba brakowało w ankiecie lepszej zachęty na wpisywanie własnych sugestii.

   Owszem Java jest jednym z najbardziej popularnych języków programowania, ale osobiście znam więcej osób, które są zafascynowane .NETem. Myślę, że to mocno zależy od środowiska, w jakim kto się obraca. 🙂

Komentarze są wyłączone.