Słowo na niedzielę o projektach

Zdaję sobie sprawę, że dziś święta. Będzie więc krótko i o dziwo bez Easter Eggs. Przechodząc gdzieś ostatnio w sieci bardzo spodobała mi się powyższa animacja. Niestety nie mam pojęcia kto jest autorem i nie udało mi się tego wywnioskować. Mam nadzieję, że więcej osób rozumuje w ten sposób i nie wyjdzie z tego osobista krucjata.

Zapewne na pierwszy rzut oka wydaje się to całkiem oczywiste. Coś jest zawsze kosztem czegoś, niższa jakość kosztem obciętego budżetu. To zresztą nie dotyczy tylko dziedziny tworzenia programowania.

To samo będzie z naprawą pojazdy czy… wykończeniówką. Znajdziesz tanich robotników, ale gładź położą nierówno. Zresztą drodzy zrobią to samo… to zły przykład. Logicznym wydaje
się, że cokolwiek zbudowane szybciej lub taniej niż powinno na pewno będzie miało braki.

Skoro więc jest to tak oczywiste, jak wyjaśnić każdą batalię o budżet przy kolejnych zleceniach? Posiadam trochę doświadczenia w wykonywaniu zleceń programistycznych i za każdym jednym razem zlecający chciałby mieć zrobione super, szybko i najlepiej za grosze.

Przecież wystarczy pomyśleć przez chwilę. Cokolwiek człowiek zamawia, niech to będzie proste logo, aplikacja czy rozbudowany serwis www – ma to służyć Twojemu biznesowi. Jest to inwestycja. Czy jako wykonawca zlecenia mam myśleć, że postępując w ten sposób nie szanujesz własnego interesu otwarcie oszczędzając na nim? Jeżeli pomysł jest słuszny, z założenia powinien z czasem przynieść wielokrotność „włożonej” sumy. Jeżeli ktoś ma obawy, że tak się może nie zdarzyć to być może jest to pierwszy znak, że pomysł nie był wcale taki genialny?

Tak Wszechświecie, czas się z tym w końcu pogodzić. Niska cena, wysoka jakość, krótki czas wykonania. Wybierz dwa, o trzecim zapomnij!

Komentarzy: 1

  1. Artur "ekhart" Dębkowski

    Ewentualnie, jeśli projekt jest na tyle duży pewnym rozwiązaniem jest cięcie zakresu. Co można policzyć jako 4 wierzchołek (do 3 o których pisałeś). I wtedy dałoby się zrobić coś szybko, dobrze i tanio, ale kosztem mniejszej funkcjonalności 😉

Komentarze są wyłączone.