Podcast#1 – Siedem nawyków przydatnych w pracy programisty


Oto zapowiadany niedawno pierwszy odcinek autorskiego podcastu!

Zapraszam do odsłuchania, wyrażania opinii, podawania sugestii. Który z nawyków już stosujesz? Być może któreś z nich masz zamiar wypróbować i zaimplementować w swojej codziennej pracy?

A może masz inne ciekawe porady, które działają już dla Ciebie? Koniecznie daj znać! Poniżej podsumowanie odcinka #1 i notatki.

7 nawyków przydatnych programistom

Oczywiście każdy z poniższych punktów omawiam dokładniej w dzisiejszym odcinku, ale poniżej lista podsumowująca, czy jak kto woli, TL;DL. (too  long, did not listen) 🙂

  • Częste zapisywanie plików
  • Regularne przerwy
  • Ograniczanie „rozpraszaczy”
  • Zaczynanie pracy z jasną wizją końcową
  • Regularne treningi umiejętności
  • Stosowanie testów gdzie tylko można
  • Unikanie programowania na wyrost

Uzupełnienie nagrania

Wspominałem o książce, a nie podałem tytułu. We wstępie chodziło mi o książkę autorstwa Dr Stephena Covey’a pt. „7 nawyków skutecznego działania”. Tak jest, lekko zainspirowałem się tytułem, aczkolwiek książka ta zawiera o wiele więcej ciekawych informacji i z programowaniem nie ma nic wspólnego. Ja czytałem ją w języku angielskim, ale myślę, że treść jest na tyle uniwersalna, że tłumaczenie powinno być w porządku.

Bliżej końca wspominałem o trenowaniu umiejętności programistycznych. Osobiście korzystam (ostatnio nieco rzadziej niestety) z portalu: codingame.com, który jest już obecnie swego rodzaju portalem społecznościowym dla koderów. Znajdziesz tam mnóstwo zadań z dziedziny programowania, czyli o bliskiej nam tematyce, a wszystko w przyjaznej formie opartej nawiązania do popkultury, sci-fi i technologii.

Jest to tylko przykład, ale o samym podejściu do treningu już kiedyś na blogu pisałem:

Kata, czyli trening programistów

Podsumowanie

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytanie, coś niejasne lub masz problemy z odsłuchaniem nagrania poniżej – daj koniecznie znać, mailowo tudzież w komentarzach.

Nagranie tego krótkiego materiału to było dla mnie coś zupełnie nowego. Nie jestem do końca zadowolony z jakości audio, dlatego już upatrzyłem sobie konkretny mikrofon.

Koniecznie daj znać czy podoba Ci się taki eksperyment i czy drugi odcinek powinien się wydarzyć i co jest do poprawy. Moim celem jest dostarczenie ciekawej treści, a nie tylko gadanie dla gadania, dlatego cały czas przyjmuję sugestie tematów bo wiem, ze wspólnymi siłami wyjdzie to o dużo lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *