Xamarin dla wszystkich!

Obiecałem, że tym razem będzie stricte technicznie, ale zmieniłem zdanie po tym jak niemal oplułem się poranną kawą, czytając nowości.

Wg wpisu na oficjalnym blogu* Xamarin, 18 marca 2016 roku firma Microsoft oficjalnie zakończyła tę pełną emocji transakcję. Co to oznacza dla deweloperów? Dołączony za darmo do pakietu Visual Studio, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, Xamarin już wcześniej był wystarczająco potężnym narzędziem. Teraz gdy dość zaporowe ceny pójdą w zapomnienie, możemy spodziewać się dodatkowego wzrostu zainteresowania tym produktem i prawdopodobnie nowych fali aplikacji na rynku. (jakby było ich za mało)

xamagon

Dla przypomnienia, darmowy pakiet był dosyć ograniczony i nie pozwalał na użytek komercyjny. Pakiet Indie stanowił koszt rzędu 25 USD per platforma na miesiąc. Dla poważniejszych biznesów był to już wydatek co najmniej 999 USD rocznie.

Darmowa również staje się pewna ważna funkcjonalność, która wcześniej dostępna była tylko dla raczej biznesowych produkcji:

"It also includes our popular cross-platform native UI toolkit, Xamarin.Forms."

Xamarin.Forms oznacza tylko mniej problemów z natywnym UI, czasem innym dla każdej platformy. Oczywiście jeśli ktoś preferuje natywne interfejsy, nadal może z nich korzystać.

Czy trzeba wymieniać zalety podejścia jakie stanowi rdzeń tej technologii? Przede wszystkim, łatwiejszy proces rozwoju oprogramowania. Do tego oszczędność zasobów ludzkich i czasowych przy tym samym efekcie (wspólny kod dla różnych platform) i co równie ważne, porządek i przejrzystość w kodzie.

Wady? Nie zauważyłem jak do tej pory żadnych znaczących, ale jeśli wiesz coś więcej na ten temat, podziel się w komentarzach.

Sporym przypadkiem, niespełna dwa miesiące temu, zakupiłem książkę poświęconą tworzeniu aplikacji na różne platformy. Zważając na dobre wieści, tym chętniej do niej wrócę i z pewnością podzielę się postępem właśnie tutaj. Tymczasem, czas zlokalizować i odkurzyć wspomnianą wyżej książkę. Wracam niedługo!

*Źródło: https://blog.xamarin.com/xamarin-for-all